Dôležité rady

Dôležité rady pri výbere vozidla

Rady pre motoristov, ak sa rozhodnú kupovať auto vozidlo na vlastnú päsť a nie v našom autobazáre



“Potrebujete si kúpiť auto. Nové si nemôžete dovoliť a kúpiť ojazdené sa Vám zdá trochu riskantné. Nedivíme sa Vám. “

Na Slovensku sa vyskytuje pomerne dosť kradnutých a nekvalitných ojazdených áut. Nebezpečenstvo číha v neprofesionálnych autobazároch, u individuálnych dovozcov a v súkromných inzerátoch. Poradíme Vám ako sa v ponuke ojazdených áut zorientovať.

“Podľa čoho teda najlepšie spoznáte, či je ojazdené vozidlo kvalitné alebo nie?”


Dôležité rady pri výbere vozidla:

1. Kontrola dokladov a technického preukazu:

Vierohodnejšie ako duplikáty sú originálne doklady, gumovanie či prepisované svedčí o nepravosti. Je potrebné zistiť, či ponúkané vozidlo nie je kradnuté, nemá pozmenené identifikačné údaje či nie je zaťažené nesplateným leasingom a s tým súvisiacim rizikom zabavenia alebo zhabania.

Seriózne autobazáre či značkoví predajcovia nie sú len sprostredkovateľmi, ale aj majiteľmi predávaných vozidiel. Sami dôkladne preverujú, či vozidlo nie je poznamenané leasingovým podvodom, záložným právom, exekúciou, dedičským právom, súdnou úschovou atď. Kupec individualista ako ste napríklad aj Vy si s právnym rizikom iba ťažko poradí.


2. Kontrola základných parametrov:

Nie je pretočený tachometer? Znížením počtu najazdených kilometrov zvýšia podvodníci cenu auta až o desaťtisíce. Pokiaľ nie je číselník tachometra v rovine / číslice nie sú zarovnané v rade / niekto s ním manipuloval.

Počet najazdených kilometrov sa pozná aj podľa opotrebovania interiéru – pedálov, ručnej brzdy, riadiacej páky, volantu , vysedených sedačiek.

Zodpovedá rok výroby skutočnosti?

Každé vozidlo je označené kódmi, ktoré jasne evidujú skutočný rok výroby. Tieto VIN kódy / unikátne identifikačné kódy vozidla / sú umiestnené napríklad na bezpečnostných pásoch, sedadlách, plastových dieloch, ABS či alternátore. Určenie roku výroby nie je vždy jednoduché / napr. pri japonských vozidlách / preto je lepšie obracať sa na veľké autobazáre, ktoré majú profesionálne výkupné oddelenie.

Nie je vozidlo po vážnej havárií?

Havarované vozidlo najlepšie spoznáte podľa stavu karosérie. Dôkazom o oprave môžu byť tiež nové dielce, napríklad sklá, hadice, plastové súčasti alebo bezpečnostné pásy.


3. Kontrola technického stavu- karoséria:

Prehliadka by sa mala začínať skúškou, ako sa dajú otvoriť všetky dvere a kapoty. Medzery medzi dverami, kapotami a blatníkmi musia byť rovnaké, zhruba 4 až 5 milimetrové. Odlišnosti, nerovnosti či dokonca dotyky kapoty s blatníkmi sú dôkazom o nekvalitnej oprave. Je potrebné sledovať, či plech podlahy, kufra, alebo nad kolesami, nie je zvlnený. Podozrivá je aj chýbajúca či odlišná hmota / pečať / okolo zvarov častí karosérie, napríklad predného čela a blatníkov .

Prezrite si pri dobrom svetle farbu a odtieň laku na všetkých častiach karosérie – ak je niekde odlišná, znemená to, že nie je originálna. Sledujte stopy po brúsení tmeliacich a gitovacích látok pod lakom, drobné výstupky, zastriekané smeti , jamky. To všetko svedčí o opravách.


4. kontrola motora:

Motor by mal byť čistý a suchý, bez presakovania oleja. Skontrolujte motor aj potom, ako ho necháte polhodinu bežať. Motor by mal naskočiť na prvý krát, hladko a na voľnobeh by mal držať rovnakú hladinu otáčok bez kolísania.

Počúvajte, či sa neozývajú neobvyklé zvuky. Pri rozbehu by v zábere motora nemalo byť žiadne kolísanie výkonu, chod by mal byť plynulý.

Biely hustý dym stúpajúci z auta znamená, že do spaľovacieho priestoru zrejme uniká voda z chladiaceho systému. Ak z motora stúpa modrý dym, je agregát v štádiu značného opotrebenia. Čierny dym znamená, že do motora je privádzané väčšie množstvo paliva, ako je motor schopný dokonale spáliť. Motor má zle nastavený predstih – jeho tlaky vo valcoch sú nedostatočné.


5. Kontrola prevodovky:

Rýchlosti sa musia dať zaradiť presne a plynulo. Vyskúšajte radenie pri všetkých rýchlostiach. Nemalo by sa stať, že by sa rýchlosť nedala hladko zaradiť, že by ju bolo potrebné dotlačiť s použitím sily. Pri radení sa nesmú ozývať žiadne zvuky.


6. Kontrola bŕzd:

Overte ich pri prudkom brzdení z vysokej rýchlosti – ak sa ozvú neobvyklé zvuky, alebo dokonca buchot či vibrácie, nie sú brzdy v poriadku. Je dôležité zistiť, či brzdy nevädnú, teda či sa neznižuje pri opakovanom brzdení ich účinnosť. Zistite či auto drží stopu: na rovnom úseku pustite volant a brzdite, ak vozidlo nedrží stopu sú na vine zlé brzdy, uchytenie alebo poškodenie náprav, zlá geometria alebo ojazdené pneumatiky.


7. Kontrola interiéru:

Viac ako údaj na tachometri často napovedá stav a vzhľad interiéru, najmä sedadiel / bývajú roztrhané najskôr po 150 000 až 200 000 km / a kobercov. Veľa hovorí aj ošúchaný volant a radiaca páka, podobne ako zošliapané či naopak vymenené gumové kryty pedálov.



Naše hlavné služby .

Dovoz vozidiel zo zahraničia

Každé vozidlo osobne testujeme. Musí spĺňať všetky Vaše požiadavky a naše prísne kritériá, to znamená - nehavarované, zachovalé, skutočné km sú pre nás samozrejmosťou.

Dokumenty k získaniu autoúveru / leasingu:

Ste Fyzická osoba zamestnaná v SR, alebo v zahraničí?
Prípadne podnikateľ – živnostník, právnická osoba, cudzinec?

Cenník služieb

Nami stanovená cena auta a dovozu je konečná. V cene je zahrnutý kompletný balík služieb vrátane prevozných značiek platných v EÚ

Odpovede na Vaše otázky

Po dovezení Vášho auta je potrebné ho prihlásiť. Všetky kroky s tým spojené Vám vysvetlíme aj telefonicky, prípadne osobne. Pre viac otázok nás kontaktujte.